Kam na výlet? Z Podhorní chalupy za krásami Slavkovského lesa

Kam na výlet? Z Podhorní chalupy za krásami Slavkovského lesa

Boheminium a Vrch Krakonoš

Do parku miniatur Boheminium, který patří mezi nejnavštěvovanější památky Karlovarského kraje, dojdete z Podhorní chalupy pohodlně i pěšky. Park ukrývá miniatury významných českých památek a staveb, vyhotovené v jednotném měřítku 1:25. Pohled na klenoty české architektury se tu tak návštěvníkům nabízí z podobné perspektivy, jako by si skutečné památky prohlíželi z okna vyhlídkového letadla.

Kromě Boheminia můžete na vrchu Krakonoš navštívit park pohádkových soch, oboru s daňky, jeleny, srnami a pozorovací plošinou nebo se můžete kabinkovou lanovkou svézt do Mariánských Lázní.

Vzdálenost: cca 5 km
Jak se tam dostat: pěšky, na kole, autem nebo MHD

Mariánské Lázně

Slavné lázeňské město nabízí mnoho důvodů, proč se sem vypravit alespoň na jeden den. Vedle zdejší široké nabídky lázeňských a wellness procedur je to působivá architektura, bohatá historie a nabídka vyžití pro každého. Nejnavštěvovanějším místem je známá Hlavní Kolonáda se Zpívající fontánou a Křížovým pavilonem, zdejší parky ale ukrývají mnoho překrásných míst, jejichž návštěvu byste určitě neměli vynechat. Projděte si některé z vycházkových tras, vystoupejte 100 schodů na vrchol rozhledny Hamelika nebo se po městě projeďte vyhlídkovým autovláčkem.

Pokud cestujete s rodinou, vydejte se do parku Prelát, kde si na rozlehlém přírodním hřišti přijdou na své děti všeho věku. A na závěr výletu se nezapomeňte zastavit pro křupavou lázeňskou oplatku.
Vzdálenost: cca 5 km
Jak se tam dostat: pěšky, na kole, autem, vlakem nebo MHD

Podhorní vrch

Bájná hora se dvěma vrcholy nadchne milovníky přírody a dalekých výhledů. Podhorní vrch je ve skutečnosti vyhaslou sopkou a ukrývá několik památek na zdejší dávnou vulkanickou aktivitu. Lesní cestu lemují rozlehlé skalní útvary a najdete tu i přírodní rezervaci s malou bahenní sopkou a vyvěrajícími přírodními plyny. Většina návštěvníků ale míří především na vyhlídku na jednom z vrcholů, vzniklého sopečnou činností a zformovaného do zvláštního kónického tvaru. Vedou k ní kamenné schody, vytesané před více než sto lety přímo do skalního masivu, a z vršku je nádherný rozhled na velkou část krajiny Tepelska.

Místo má také příchuť tajemna, podle starých pověstí bylo totiž domovem mocného Rübezahla, dávného nadpozemského vládce přírody a ochránce zdejších lesů.

Vzdálenost: 2-4 km dle zvolené trasy
Jak se tam dostat: pěšky, na kole, autem

Teplá

Premonstrátský klášter, který byl v minulosti kulturním centrem širokého regionu a patří k nejvýznamnějším památkám západních Čech, prošel v minulých letech rozsáhlou rekonstrukcí. K nejkrásnějším částem objektu patří barokní interiéry od slavného stavitele Diezenhofera nebo monumentální prostory klášterní knihovny, během nevšedních prohlídek s průvodci – animátory ale mohou návštěvníci absolvovat hned několik prohlídkových okruhů, určených pro děti i dospělé.

V tepelském klášteře si ale na své nepřijdou jen milovníci historie. Areálem prochází několik značených cyklostezek, vhodných také pro in-line bruslení. U kláštera najdete také golfové hřiště vhodné pro pokročilé i začátečníky.
Vzdálenost: 11 km
Jak se tam dostat: vlakem, autobusem, autem nebo pěšky

Prameny

Malá vesnička bývala v minulosti významnými lázněmi a díky snaze místních nadšenců je pěkným typem na výlet i dnes. Můžete tu ochutnat dva obnovené minerální prameny (Giselin a Rudolfův) nebo navštívit místa těch zapomenutých – například voda z dnes již rozbořené Vincentovy studánky byla prý kdysi tak kvalitní, že ji stáčela německá armáda a posílala oddílům, bojujícím v Africe. Ve vsi je také malé soukromé muzeum, kde se o bohaté historii obce dozvíte více.

Zvláště ale doporučujeme navštívit dvě přírodní rezervace, vzdálené jen několik minut pěší chůze od Pramenů. Upolínová louka Vás okouzlí nezasaženou přírodou a hned vedle ležící rezervace Křížky zase krásným hadovcovým skaliskem s trojicí romantických křížů na vrchu a nádherným výhledem do okolní krajiny.

Vzdálenost: 15 km
Jak se tam dostat: autem, na kole, pěšky

Zámek Kynžvart

Klasicistní zámek vyniká zajímavou historií, nevšedními sbírkami a především nádhernými parky, rozprostírajícími se v jeho okolí. Během komentovaných prohlídek, v letní sezóně realizovaných také jako kostýmované představení, navštívíte zdejší Kabinet kuriozit s osobními předměty významných historických osobností nebo třeba opravdovou egyptskou mumií. V parku si poté můžete dát kávu a zmrzlinový pohár, zahrát golf nebo si projít některou z vycházkových tras. Nevynechejte návštěvu romantické Lesní kaple.

Ze zámku se můžete vydat do nedalekého městečka Lázně Kynžvart s množstvím minerálních pramenů, dětskými lázněmi a zříceninou středověkého loupežnického hradu v lesích nad městem.

Vzdálenost: 20 km
Jak se tam dostat: autem, na kole, vlakem (s přestupem v Mariánských Lázních)