Pohodlně a ekologicky – naše tipy na výlety vlakem

Pohodlně a ekologicky – naše tipy na výlety vlakem

Unavuje vás každodenní řízení na dovolené a chcete si odpočinout? Nechte auto zaparkované u chalupy a vydejte se na výlet vlakem.

Z Milhostovské železniční zastávky se můžete vydat k mnoha krásným místům a výletním cílům Karlovarského kraje. Samotná cesta je přitom zážitkem. Trať vede ve směru na Karlovy Vary skrze Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les a patří mezi nejkrásnější železniční trasy v Čechách. Zvláště úsek v okolí Bečova nad Teplou bývá s kamennými viadukty a romantickými výhledy do zelených údolí i na skalnaté hřebeny v okolí přirovnáván k Posázavskému Pacifiku.

A kam se tedy můžete vlakem z Podhorní chalupy vypravit? Vybíráme pro inspiraci jen několik nejzajímavějších zastávek:

Teplá – 13 min. vlakem

Rozlehlý komplex kláštera v Teplé býval v minulosti kulturním centrem regionu a zajímavé informace se v nedávno rekonstruovaných prostorách dozvíte i dnes. Vyberte si z tematických prohlídkových okruhů pro děti i dospělé, a poznejte život klášterních bratří nebo historii působivé barokní knihovny. Najdete tu také vzdělávací centrum Hroznatova akademie, které po celý rok pořádá zajímavé zážitkové a vzdělávací akce pro veřejnost. Dobrodružné povahy si mohou v areálu kláštera zapůjčit motorovou tříkolku a vydat se na projížďku kouzelnou okolní krajinou, typickou množstvím zachovalých historických sídel i úzkými silničkami, vtěsnanými do alejí staletých stromů a kopírujícími původní trasy středověkých klášterních cest.

Bečov – 33 min. vlakem

Romantický zámek, umístěný na vyvýšeném ostrohu, nabízí pohledy na jednu z nejkouzelnějších scenérií západních Čech. Slavný je ale především díky vzácnému exponátu, pečlivě střeženému v jeho vnitřních prostorách. Před lety zcela náhodně objevený Relikviář sv. Maura patří dnes k nejvýznamnějším a nejcennějším českým památkám vůbec. Kromě zámku můžete v Bečově navštívit Botanickou zahradu s první českou bioferratou nebo Muzeum historických motocyklů a kol se stálou expozicí historických hraček.

Karlovy Vary – 75 min. vlakem

Největší z českých lázeňských měst jistě není potřeba představovat. Ochutnejte slavné vřídlo, projděte si historické centrum, ponořte se do tajů ruční výroby skla nebo si vychutnejte kouzelné pohledy do krajiny z mnoha půvabných vyhlídek. Karlovy Vary rozhodně stojí za návštěvu i v jiném termínu, než jen během konání proslulého filmového festivalu. Vyřádí se tu i děti – vezměte je do podzemí nebo naopak lanovkou na rozhlednu, nadšené budou z Motýlího domu nebo zámečku, věnovanému po celý rok kouzlu Vánoc.